Haberler
Dil Bilim
Turk Dili
Yazım Kılavuzu
Kaynakça
Özetle

Destekleyenler

Ekmek Teknesi

Destekçilerimiz

Edebiyat Öğretmeni Arkadaşlara ve Öğrencilere Kaynak Site

edebiyat öğretmeni

Arkadaş, eş-dost sohbetlerinde lise veya ortaokul hayatıyla ilgili muhabbet açılığında herkes kendi anısını anlatma yönünde büyük bir çabaya girecektir. Herkes en eğlenceli anılarını anlatacak, arkadaşları, o zamanı özlediğinden mutlaka dem vuracaktır. İş derslere geldiği vakit orada bir yüzler buruşacak, şu hocanı gıcıklığı, bu dersin berbatlığı havada uçuşacaktır.
Bizler neden okulu, eğitimi, dersleri sevmeyiz?

Bunu hep düşünmüşümdür. Öğrenci iken, ben de okul hayatını sevmezdim. Dershaneye gittiğim zaman, ulan para veriyorsun, otur iki saat ders dinle demez, sürekli derslerin bitmesini isterdim. Peki neden?

Benim – edebiyat öğretmeni– olarak şu anda sınıfa girdiğimde içimde öyle bir ders anlatma aşkı, şiirler okuma, hikâyeler okuma, kitap tanıtma aşkı öyle bir hat safhada oluyor ki, beş dakika sonra bu enerjim, iştahım, motivasyonum sıfıra iniyor.

Şöyle uzun süreli bir düşünceden sonra aslında edebiyat derslerinin içeriklerinin öğrencilerin gerçek hayatlarında işe yaramadıkları, en azından kullanmadıkları kanısına vardır. Tüm işleri, Facebook, Twitter, SMS olan bu gençlere edebiyat dediğiniz zaman size sadece Mevlâna, Cemal Süreya, Cemil Meriç gibi Twetter iletisi meşhur olan kişilerden bahsedeceklerdir. Oysa edebiyat bir deryadır, denizdir. Biz bile edebiyat öğretmeni olarak ancak kıyısında dizlerimize kadar girmiş durumdayız.

Bizler modern dünyada, bilgiye çok rahat ulaşılabilen bu dünyada artık öğrencilere edebiyat ders notları ezberletmekten uzak durmalı, onları yaratıcı düşünceye sevk etmeliyiz. Bir kere şair ve yazar biyografilerine daha ağırlık vermeli ve o sanatçıların hayatlarından ilginç kesitleri onlara aktarmalıyız. Onları yazmaya, çizmeye, okumaya teşvik etmeliyiz.

Bizler tüm bu düşüncelerimizi, fikirlerimizi hayata geçirmek maksadıyla www.edebiyatkonulari.com ismiyle bir edebiyat sitesi açtık. Bu sayfamız aracılığıyla sizlere, güncel edebiyat haberleri, edebiyat ders notları, edebiyat yazılı soruları, yıllık plânlar, edebiyat akıllı tahta ders notları, deneme sınavları, hikâye örnekleri, metin örnekleri gibi onlarca arşivi bilgi hizmeti adına sunduk.

Özellikle Fatih Projesi’nin önem kazandığı şu günlerde bu dokümanlara ulaşmak için lütfen sayfamızı ziyaret edin.

Okuduğunuz bu yazı o kadar beğenildi ki, bugün 1 kez, toplamda ise 1 kez okunmuştur.

Paylaşmak Güzeldir!

Kategori: Duyurular , Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir