Haberler
Dil Bilim
Turk Dili
Yazım Kılavuzu
Kaynakça
Özetle

Destekleyenler

Ekmek Teknesi

Destekçilerimiz

Galatasaray Üniversitesi’nde Binlerce Kitap Tarihe Gömüldü!

galatasaray universitesi

Geçtiğimiz günlerde Galatasaray Üniversitesi‘nde elektrik hattı ile ilgili çıkan bir sorundan ötürü yangın çıkmış ve kısa bir zaman içinde binanın çok büyük bir bölümü zarar görmüştü. Bu yangınla ilgili hasar tespit çalışmaları sürerken bazı haberler ve söylentiler kaybın büyük olduğu yönünde.

Prof. Dr. İlber Ortaylı‘nın üniversiteye bağışladığı ve bazılarının eşinin hiçbir yerde bulunmadığı 6 bin kadar kitap bu yangında kül oldu. Prof. Dr. Ortaylı, “Maalesef hukuk tarihi kitaplarının olduğu bölüm tamamen yandı. Benim bağışladığım 6 bin kitap kül oldu” dedi.

142 yıllık bir maziye sahip olan ahşap bina, 142 yıllık tarihini de alevlerin arasına katarak bulutlara doğru yol aldı. Kim bilir bundan elli, altmış belki de 130 yıl evvel binanın koridorlarında söylenen o sözler, şarkılar, bağırmalar, sevdalar, özlemler,… hepsi birkaç saat içinde heba oldu. Belki sırf bu sebeple en çok üzülenler de buradan mezun olanlar olsa gerek.

Gönüllere sığdıramadığımız, sürekli hürmet taşıdığımız tarihimiz böylesine ihmaller, hatalar, kasti davranışlar sebebiyle yok oluyor, gidiyor. Tabii ne kadar önlem alırsanız alın millî bir şuur yaratmadığınız sürece böylesine yangınlar daima olacaktır.

Okuduğunuz bu yazı o kadar beğenildi ki, bugün 1 kez, toplamda ise 1 kez okunmuştur.

Paylaşmak Güzeldir!

Kategori: Manşet Türk dünyası Türk edebiyatı , Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir