Haberler
Dil Bilim
Turk Dili
Yazım Kılavuzu
Kaynakça
Özetle

Destekleyenler

Ekmek Teknesi

Destekçilerimiz

Anadilim Nedir?

Yapmak istediğimiz, “Türkçe elden gidiyor!” sloganları ile kendimize takipçi çekmek ya da reklam yapmak değildir. Ne bizim amacımız bu yöndedir ne de Türkçe bir yere gitmektedir.

Bilinen yazılı tarihi ile bin küsür yıldır bu dil çok farklı diller ile etkileşime girmiş, kelime alışverişte bulunmuş, ancak hiçbiri Türkçenin yapısını ve söz dizimini bozamamıştır. Bu yüzden bozulan “Türkçe” değil, bu dili konuşan insanlardır. Bizim burada yapmak istediğimiz şey de  bir “dil farkındalığı” yaratmaktır: dil neden önemlidir, nasıl gelişir, nasıl güzelleşir.

Dil farkındalığı kazandıktan sonra ana dilimiz, güzel dilimiz Türkçenin, nasıl daha da güzelleşeceğini, nasıl gelişeceğini konuşmak, tartışmak, anlatmaktır. İşte bunun da en mühim yolu “edebiyat”tır. Biz bu yüzden “Dil ve Edebiyat Topluluğu” diyoruz kendimize.

Orhun Yazıtları bizim bilinen en eski yazılı eserimizdir. Ancak dili edebiyattan ayrı tutan görüşe göre bu böyledir. Biz “şu anda” bu görüşü kabul etsek de Orhun Yazıtlarında kullanılan dilin belki bin yıldır “edebî bir zevk” ile işlenmiş bir dil olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu yüzden kardeşi Kültigin’in vefatı üzerine Bilge Kağan o enfes Türkçesi ve dil zevki/edebî zevki ile şöyle söyler:

“Küçük kardeşim Kültigin öldü, görür gözüm görmez oldu, bilir bilgim bilmez oldu, zamanın takdiri Tanrı’nındır. Kişi-oğlu ölmek için yaratılmıştır, kendimi bıraktım, gözden yaş akıtarak, gönülden feryad ederek yanıp yakıldım”

Anadilim.Org Türkçenin en güzel metinleriyle sizleri buluşturmaya çalışacak ve dil zevkinize, edebî zevkinize katkı sağlayacaktır. Bunu yaparken de metinlerde ya da toplumun her alanında gördüğü dil hatalarını gösterecek, doğrusunu söyleyecek; kendi dil hatalarını görüp yeri geldiğinde özür dileyecektir.

Şimdi bizi tanıdığınıza ve yapmak istediklerimizi öğrendiğinize göre işe “Bizi Desteklemek”ten başlamaya ne dersiniz?

Paylaşmak Güzeldir!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir