Haberler
Dil Bilim
Turk Dili
Yazım Kılavuzu
Kaynakça
Özetle

Destekleyenler

Ekmek Teknesi

Destekçilerimiz

İngilizce Anadolu’dan mı Doğdu?

İngiliz Financial Times gazetesi, Yeni Zelanda‘da yapılan bir araştırmaya dayanarak ezber bozmaya başlıyor. Bu araştırmaya göre Hint – Avrupa dillerinin kökeni Anadolu.

Financial Times gazetesinin haberi şöyle:

Hint-Avrupa dilleri nereden geliyor? 200 yıldır tartışmalı olan bu konudaki yeni bir çalışma, bu dillerin kaynağının Anadolu toprakları olduğu tezini destekliyor. Araştırma bu dillerin 8000-9500 yıl önce tarımın gelişmesiyle birlikte yayıldığına işaret ediyor.

Hint-Avrupa dillerini neredeyse üç milyar kişi konuşuyor. İngilizceden Rusçaya, Avrupa dillerinden Hintçeye birçok dil bu grupta yer alıyor. Dünyanın en büyük dil grubunun kaynağı konusunda iki ana tez var.

Litvanya asıllı Amerikalı arkeolog Marija Gimbutas‘ın ortaya attığı geleneksel görüşe göre bu diller 6000 yıl önce Hazar Denizi‘nin kuzeyindeki steplerden doğdu.

İki tez çarpışıyor

Bu diller, ata binen yarı göçebe Kurganlar aracılığıyla Avrupa’ya ve Yakın Doğu’ya yayıldı.

İngiliz arkeolog Colin Renfrew‘ın tezine göre ise bu diller, tarımın genişlemesiyle birlikte Anadolu’dan yayıldı.

Yeni Zelanda’daki Auckland Üniversitesi’nden uzmanların, sonuçlarını bilim dergisi Science’ta yayımladıkları araştırmasında bu iki teori evrim biyolojisindekine benzer bir yöntemle denendi.

Araştırma kapsamında ortak kökeni olan temel sözcükler incelendi. Örneğin Hint Avrupa grubunda yer alan 113 eski ve çağdaş dilde anne sözcüğünün aynı kökten geldiği belirlendi.

Sonra bu sözcüklerden bir soyacağı çıkarıldı. Dillerin bölgeleri ve yaşları Hint Avrupa dillerinin kökeninin Anadolu olduğu senaryosunu destekledi.

Kaynak: Ntvmsnbc

Okuduğunuz bu yazı o kadar beğenildi ki, bugün 1 kez, toplamda ise 1 kez okunmuştur.

Paylaşmak Güzeldir!

Kategori: Dünyadan , Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir