Haberler
Dil Bilim
Turk Dili
Yazım Kılavuzu
Kaynakça
Özetle

Destekleyenler

Ekmek Teknesi

Destekçilerimiz

Prof. Dr. Mehmet Kara

Kırıkkale Üniversitesinde okurken sadece bir sene derslerimize girmiş hocamızdır. Neden sadece bir sene diye sürekli kendime söylenir dururum.

Bu bir sene içerisinde hem dil bilim alanında bizimle çok şey paylaştı, hem de bizi internet üzerinden Türkçe için Türk dili için bir şeyler yapmaya dolaylı da olsa teşvik etti. Kendisiyle oturup birkaç saatlik sohbet sonrasında aslında hayatta yapılacak çok şey olduğu ve bu çok şey için de aslında çok vakit olduğunu öğrendik. Kendisine buradan saygılarımızı sunarız.

Türk Lehçeleri konusunda uzman olan hocamız Mehmet Kara, 1960 yılında Mersin Gülnar’da dünyaya gelmiştir. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 1986 yılında bitirir. 1987-1993 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk, Siyasal Bilgiler ve Ziraat fakültelerinde Türk dili okutmanlığı görevinde bulundu. 1988 yılında Eski Anadolu Türkçesiyle yazılmış bir eser üzerinde dil incelemesi yaparak yüksek lisansını tamamladı.

“Yirmi Türk lehçesinin Kiril harfli metinlerini elektronik ortamda Lâtin’e çeviren bir yazılımın geliştirilmesine öncülük etti ve bu yazılıma “Gaspirali Ver. 1.0” adını verdi. Daha sonra aynı programın ASP tabanlı olarak geliştirilmesini sağladı. Anılan programın ASP tabanlı biçimi, http://www.kultur.gov.tr/genel/gaspiraliadresinde ücretsiz olarak Türk dünyasının kullanımına sunuldu. Bu programın geliştirilmesine öncülük ettiği için kendisine Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi tarafından “2004 Yılı İletişim Dalı Büyük Ödülü” verildi (2005). Aynı programdan dolayı Uluslararası Dil Öğretimi Derneğinin 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatı Jüri Özel Ödülleri/Gaspıralı İsmail Ödülünüaldı (2006).

Değişik üniversitelerde okutman, araştırma görevlisi ve öğretim üyesi olarak görev yapmış (1986-2009), 06.06.2002 tarihinde “Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Doçenti” unvanını almış, Kasım 2007’de profesörlüğe yükseltilmiştir.

28.04.2008 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararıyla Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliğine seçildi. Bu göreve yine Bakanlar Kurulu Kararıyla 29.04.2011 tarihinde ikinci kez atandı.

Şu anda İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı olan Kara, evli ve üç çocuk babasıdır.”

Okuduğunuz bu yazı o kadar beğenildi ki, bugün 1 kez, toplamda ise 1 kez okunmuştur.

Paylaşmak Güzeldir!

Kategori: Kimdir? , Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir