Haberler
Dil Bilim
Turk Dili
Yazım Kılavuzu
Kaynakça
Özetle

Destekleyenler

Ekmek Teknesi

Destekçilerimiz

Tataristan Latin alfabesine geçti

Tataristan Meclisi vatandaşlarının Latin alfabesini kullanmasına izin verdi. Alınan karara göre Tatarca Latin alfabesi ile yazılan mektuplar devlet birimlerine gönderilebilecek ve devlet memurları da mektupları benzer bir şekilde cevaplandırabilecek.

1999 yıllında ‘Latin alfabesine geçiş yasası’nın yürürlüğü Rusya Anayasa Mahkemesi tarafından durdurulmuş, Tataristan Yüksek Mahkemesi de yasayı iptal etmişti. Oylama öncesinde konuşma yapan Tataristan savcısı Kafil Amirov Mahkeme kararlarına hatırlatmada bulundu ve Yüksek Mahkemenin iptal hükmünün yerine getirilmesi gerektiğini belirtti. Savcının uyarıları milletvekilleri tarafından dikkate alınmadı.

tataristan bayrağı

atarlar eskiden Arap alfabesini kullanıyordu. 1927-1939 yılları arasında Latin alfabesi, 1939 yılından sonra ise Kiril alfabesi kullanılmaya başlandı. Tataristan’da bağımsızlık yanlıları Latin alfabesine geçmeyi talep ediyor. Oylamaya katılan vekillerin 62′si Latin alfabesine geçilmesine destek verdi. 18 milletvekili aleyhte oy kullandı.

Yasaya karşı çıkanlar arasında Robert Minullin ve Marat Hayrullin gibi üst düzey devlet yetkililerinin bulunması dikkat çekti. Tataristan Meclis Başkanı Ferit Muhametşin oylama sonrasında açıklama yaparak yeni kararın vatandaşları uluslararası ilişkiler alanında olumlu yönde etkileyeceğinin altını çizdi. (DB)

Kaynak: http://www.timeturk.com/tr/2012/12/25/tataristan-latin-alfabesine-gecti.html

Okuduğunuz bu yazı o kadar beğenildi ki, bugün 1 kez, toplamda ise 1 kez okunmuştur.

Paylaşmak Güzeldir!

Kategori: Manşet Türk dili Türk dünyası Türk lehçeleri , Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir