Haberler
Dil Bilim
Turk Dili
Yazım Kılavuzu
Kaynakça
Özetle

Destekleyenler

Ekmek Teknesi

Destekçilerimiz

TDK’den Yeni Bir Sözlük: Türk İşaret Dili Sözlüğü

Türk Dil Kurumu, son yıllarda özellikle sözlük çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Yola Genel Türkçe Sözlük‘ün internet ortamına aktarılmasıyla başlandı ve Kişi Adları Sözlüğü, Sesli Türkçe Sözlük, Terimler Sözlüğü, Türk Lehçeleri Sözlüğü, Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü, Bilim ve Sanat Sözlüğü gibi onlarca sözlük çalışmasının ardından bugün de konuşma engelli vatandaşlarımız için Türk İşaret Dili Sözlüğünü internet ortamına aktardı.

Türk İşaret Dili Sözlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1986 kelime ve deyimi kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Sözlük’te sözcüklerin anlam karşılıkları değil kavramların işaret dilindeki karşılıkları verilmektedir. Ellerin ve parmakların aldığı biçimler ve hareketlerin yönü anlatılarak işaret dili öğretiminde kolaylık sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca her kelime için resim ve el biçimi de ayrıca verilmektedir. Sözlük’te işaret dili kullanıcılarının gündelik hayatta en çok ve en yaygın olarak kullandıkları sözcüklere yer verilmiştir.

Bu sözlük çalışması ile işitme engelli vatandaşlarımızın “iletişim” sorunlarının çözümüne bir nebze olsun katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

Sözlüğe internet ortamında Türk Dil Kurumu’nun bu sayfasından erişebilirsiniz. Yalnız sözlüğü kullanabilmek için bilgisayarınızda Acrobat Reader programının yüklü olması gerekmektedir. Acrobat programı yüklü değil ise bu bağlantıya tıklayarak yükleyebilirsiniz.

Okuduğunuz bu yazı o kadar beğenildi ki, bugün 1 kez, toplamda ise 1 kez okunmuştur.

Paylaşmak Güzeldir!

Kategori: Türk dili , Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir