Haberler
Dil Bilim
Turk Dili
Yazım Kılavuzu
Kaynakça
Özetle

Destekleyenler

Ekmek Teknesi

Destekçilerimiz

Türk Konseyi ve Ortak Bayrak

Türk Konseyi ve diğer adıyla Türk Birliği, 3 Ekim 2009’da Nahçivan Özerk Cumhuriyeti‘nde imzalanan Nahçivan Anlaşması ile, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında kurulmuş olan uluslararası bir örgüttür.

Davutoğlu, bugünkü toplantıda kurumsallaşma yönünde gelinen noktayı gözden geçirdiklerini anlattı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bugünkü toplantıda kabul ettikleri Türk Konseyi’nin sembolünü de tanıttı. Sembolün Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan bayraklarının özelliklerinden oluşturulduğunu anlatan Davutoğlu, Kazakistan bayrağının mavisi, Kırgızistan’ın güneşi, Türkiye’nin hilali ve Azerbaycan’ın yıldızının sembolü oluşturduğunu söyledi. Davutoğlu, “Nasıl bu sembol dört ülkeyi, inşallah önümüzdeki dönemlerde de diğer iki kardeş ülkeyi kapsayacak şekilde ortak sembol haline dönüşüyorsa ülkelerimiz ve halklarımız da kaynaşarak geleceğe yürüyeceğiz” dedi.

“AVRASYA’DA BARIŞ, HUZUR VE REFAH PROJELERİNİN ÖNÜNÜ AÇABİLİRİZ”
Davutoğlu, geçen yılki toplantının konusunun ekonomik işbirliği olduğunu ve bir yıl boyunca ekonomi bakanlarının toplantı yaptığını belirterek önemli kararlar alındığını kaydetti. Ahmet Davutoğlu, “Özellikle enerji ve ulaştırma alanında Avrasya’da Türk cumhuriyetlerinin olmadığı hiçbir denklem kurulamaz. Türk cumhuriyetlerinin etkin olmadığı hiçbir proje, enerji ve ulaştırma alanında Avrasya düzleminde başarılı olamaz. Dört ülke bir araya geldiğinde, el ele verdiğinde hem Avrasya’da barışı, huzuru, refahı sağlayacak büyük projelerin önünü açar hem Avrasya’daki diğer ülkelere öncülük eder” diye konuştu.

Kırgızistan’daki toplantının başlığının da kültür, eğitim ve bilim işbirliği olduğunu anımsatan Davutoğlu, Astana’da Türk Akademisi’nin kurulması ve Bakü’de Türk Kültür Miras Vakfı Şartı’nın kabulü ile ilgili anlaşmaların imzalanacağını vurguladı. Davutoğlu, “Bunlar ortak dilimizin, ortak kültürümüzün daha emin adımlarla gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak çabalardır” ifadesini kullandı.

Türk Konseyi’nin süratle kurumsallaştığının altını çizen Davutoğlu, “İnşallah önümüzdeki süreçte bu kurumsallaşma, asırlarca kardeşliğini hiç unutmamış olan halklarımızı ebediyete kadar beraber geleceğe yürüme konusunda sağlam bir işlevsellik kazandıracak” değerlendirmesinde bulundu.

DİĞER BAKANLAR
Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halafov, Türk Konseyi üyelerinin Yukarı Karabağ sorununun çözümüne bakışlarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, AGİT Minsk grubunun sorunun çözümünde başarılı olamadığını ifade etti.

Türk Konseyi ülkelerinin Azerbaycan’a destek verdiğini dile getiren Halafov, özellikle Türkiye’ye desteğinden dolayı teşekkür etti.

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev, Bişkek Deklarasyonu’nu kabul ettiklerini ve metnin yarın cumhurbaşkanları tarafından imzalanacağını açıkladı.

Okuduğunuz bu yazı o kadar beğenildi ki, bugün 1 kez, toplamda ise 1 kez okunmuştur.

Paylaşmak Güzeldir!

Kategori: Türk dünyası , Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir